Sammen om at plante fremtiden – ét træ, én generation ad gangen
Hvordan skaber man gaver, der rækker ud over selve gaven? Hos Spring Copenhagen tror vi på, at det starter med ansvar, relationer – og med dem, der skal arve verden.
Derfor har vi siden 2020 samarbejdet med den almennyttige organisation Plant et Træ for at plante håb og handlekraft, dér hvor det spirer stærkest: hos børn og unge. I fællesskab har vi allerede plantet over 6.000 træer i Danmark – og inden 2025 er omme, når vi op over 8.000. Træerne plantes sammen med børn, hvilket gør indsatsen konkret, nærværende og forankret i det fællesskab, der binder generationer sammen.
Samarbejdet er en naturlig forlængelse af vores NGO-arbejde med børn og unge – og passer ind i de værdier, vi forener i Spring Friends®.
Initiativet blev oprindeligt lanceret med vores Spring Emotions®–kollektion, men i dag er det en integreret del af vores tilgang til design med omtanke. For når man arbejder med træ, følger et ansvar med. Og det ansvar tager vi alvorligt – ikke mindst gennem langsigtede partnerskaber, hvor handling taler højere end ord.
Vi arbejder løbende sammen med Plant et Træ om at få budskabet langt ud – både gennem presse, omtale og tydelig synlighed i vores emballageunivers.
“Det er glædeligt at se en ambitiøs virksomhed som Spring Copenhagen bidrage aktivt til grøn omstilling. Vi får mulighed for at plante endnu flere træer i Danmark – og det sker sammen med børn, hvilket gør det hele endnu mere meningsfuldt,” siger Jens Døssing, landsformand og informationschef hos Plant et Træ. |
Let’s be Spring Friends®